Menu


 Najpopularniejsze

Wczasy sezon letni autokar
Chorwacja Zobacz
Chorwacja Zobacz
Chorwacja Zobacz

Kraje i regiony
Chorwacja Zobacz
Egipt Zobacz
Polska Zobacz
Tunezja Zobacz
Włochy Zobacz

 Polecamy strony
 Opis Kraju - Egipt

Najpopularniejsze wyszukiwania
1.7.05%Chorwacja Zobacz »
2.3.44%Egipt Zobacz »
3.3.37%Polska Zobacz »
4.3.13%Tunezja Zobacz »
5.2.18%Włochy Zobacz »

  Lista regionów
»  Egipt  «
Dahab  »
Hurghada  »
Sharm el Sheikh  »
Taba  »
Warto zobaczyć  »


Lato Zobacz opis zimowy » 

 

Arabska Republika Egiptu to kraj leżący w północno – wschodniej Afryce, na Morzu śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy.

Jest doskonałym miejscem w którym przez cały rok możemy cieszyć się pięknym słońcem. Klimat jednak to nie jedyny atut tego kraju. Egipt zachwyca nas swoją historia,podwodnym światem a także nie zwykła, kulturą.

Klimat: Lato od maja do października jest gorące i suche. Natomiast zima jest chłodniejsza jednakże temperatura około 26 stopni Celsjusza nie powinna europejczyków odstraszać. Wiosna to czas od końca kwietnia do czerwca. W tym okresie wieją bardzo silne wiatry i częste są burze pustynne. Temperatura waha się od 25stopni w zimie do 40stopni latem w ciągu dnia. W nocy temperatury są nieco niższe.

Czas: różnica między czasem w Egipcie a czasem środkowoeuropejskim wynosi 1 godzinę. Przyjeżdżając do Egiptu należy przesunąć wskazówki zegarka o godzinę do przodu, wracając do Polski należy wykonać czynność odwrotną.

Waluta i ceny: Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski który dzieli sie na piastry. Dla turystów ceny są w 99% przypadków wyższe niż dla Egipcjan, zależy to również od narodowości kupującego, targowanie się podczas robienia zakupów jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Obniżyć można cenę niemal wszystkiego począwszy od noclegu przez obiad w barze a kończąc na pamiątkach. Targowanie się jest zwyczajem typowym dla wszystkich krajów arabskich. Dopuszczalne jest wszędzie - szczególnie na bazarach oraz w sklepach z pamiątkami. Dobrze jest pamiętać, że cena wywoławcza jest mocno przesadzona.

Bakszysz: Każdy turysta usłyszy od Egipcjanina "bakszysz", co oznacza dosłownie podziel się majątkiem. Turysta w rozumieniu Egipcjan ma pieniądze, a oni nie i dlatego, ich zdaniem, powinien podzielić się nimi. Jest to zwyczaj związany z religią islamu, który nakazuje wiernym oddawanie części swych dochodów dla biednych. Dawanie "bakszyszu" (napiwków) jest mile widziane.

Religia: Religia dominującą tego niezwykłego afrykańskiego kraju jest islam (94%), chrześcijanie koptyjscy i inni to jedynie 6% społeczeństwa.

Język: Językiem urzędowym jest arabski jednak że bez problemu można porozumieć się po angielsku, niemiecku oraz francusku. Egipcjanie zdają sobie sprawę że turyści nie mówią w ich języku więc starają się jak najbardziej ułatwić pobyt oraz komunikacje w ich kraju. Warto jednak zapoznać się z paroma arabskimi słowami,z pewnością będzie to mile widziane.

Historia: Egipt ma niezwykle bogatą, burzliwą i długą historię, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są nie tylko światowej klasy zabytkami, ale także świadectwem panowania na tym terenie różnych ludów tworzących wspólna, wspaniałą cywilizację. Najstarsze osadnictwo od początku skupiało się w dolinach delty Nilu – tutaj kwitło życie społeczne, kulturalne i handlowe starożytnych Egipcjan. Początkowo ziemie te zasiedlały plemiona asyryjskie i perskie. Następnie władzę nad tymi terenami objęli Ptolemeusze. Władcą z dynastii Ptolemeuszy była Kleopatra VII (I w. p.n.e), później Egipt dostał się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego, następnie tereny zajęło Bizancjum i Arabowie. Dzisiaj Egipt jest skarbnicą dziedzictwa przeróżnych kultur i tradycji. Przez wielu nazywany jest skarbem pustyni, gdzie pod warstwą pustynnego piasku, w alei sfinksów, w świątyni Hatszepsut nadal odczuwa się atmosferę pradawności, niezwykłości i tajemnicy.

Egipskie zwyczaje: Egipcie nie występują szczególne normy prawne. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza miejscami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne. Również w miejscach kultu religijnego trzeba zwracając uwagę na ubiór oraz odpowiednie zachowanie. Egipcjanie są przyjaźnie nastawieni do turystów. Bardzo często w miejscach publicznych ale nie tylko możemy spotkać patrole policji turystycznej. Dba ona o bezpieczeństwo turystów,jednak ze nie oznacza to ze Egipt jest krajem niebezpiecznym. Rząd egipski zwraca baczną uwagę na turystów dlatego właśnie uruchomione są wszelkie środki które maja pomóc w komfortowym i bezpiecznym spędzeniu wakacji.

Zwiedzanie biektów sakralnych:  W Egipcie tryści nie muzułmanie na ogół mogą wchodzić do meczetów. Jednakże poza Kairem i Aleksandrią lepiej zawsze spytać o pozwolenie obejrzenia meczetu. Turyści nie powinni w żaden sposób niepokoić modlących się i wchodzić do meczetów w porze modlitwy. Warunkiem wejścia do meczetu jest skromny ubiór. Kobiety mogą być proszone o przykrycie głowy (chusty są na miejscu do dyspozycji). Przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć obuwie. Można je zostawić przed drzwiami (czasami jest specjalny pilnujący, któremu daje się niewielki bakszysz). Wchodząc na minaret można zabrać buty ze sobą, ale złożone podeszwami.

Zasada skromnego ubioru obowiązuje także przy zwiedzaniu klasztorów koptyjskich, z tym, że nie trzeba tam zdejmować obuwia. Poza prawosławnym klasztorem św. Katarzyny pozostałe są koptyjskie. Do wszystkich mogą wchodzić zwiedzający - z wyjątkiem okresu Wielkiego Postu.

Zdrowie i szczepieniaprzywjeździe do Egiptu nie są wymagane jakieś szczególne szczepienia. Najczęstszą chorobą na którą zapadają turyści jest tak zwana "zemsta faraona"-związana jest z problemami żołądkowymi. Wynika ona z różnica flory bakteryjnej która znajduje się w tamtejszym jedzeniu oraz wodzie. Dlatego zalecane jest picie wody butelkowanej. Nie należy jednak sie tym zbyt przejmować.

Kuchnia Egipska:Egipska kuchnia jest inspirowana kuchnią turecką i arabską. Dania proponowane w Egipcie są najczęściej daniami bezmięsnymi, a ich podstawą jest ful - duża brązowa fasola oraz różnego typu przyprawy i zioła, które powodują, iż nawet najbardziej "zwykłe" potrawy nabierają wyśmienitego smaku. Najczęściej używane przyprawy to kminek, kurkuma, kolendra, imbir, sezam, goździki, pietruszka oraz mięta.
Do najpopularniejszych potraw należą:
-
żnego typu sałatki, niewiele mające wspólnego z europejskimi odpowiednikami
- B
tingan to marynowane i smażone oberżyny
-
bisara- pure z fasoli z dodatkiem czosnku i smażonej cebuli
-
hummus - sos sezamowo-grochowy
-
tabbula- rodzaj sałatki z kaszy kus-kus, cebuli i ziół
-
bardziej podobne do europejskich to sałatka tomaten- kawałki pomidorów w sosie ziołowo-czosnkowym
- zupy: szurbet ads- z soczewicy z dodatkiem mielonego kminku i cytryny, muluchija- gęsta zupa z juty o smaku przypominającym szpinak
-
dania główne to najczęściej : szisz kebab- grillowane mięso baranie, wątroba i cebula, kebab halla- gulasz barani z kminkiem« Powrót


Egipt - SPIS OFERT

Wczasy
1. HOTEL ALF LEILA WA LEILA 
2. HOTEL ALI BABA PALACE +
3. HOTEL ALOHA CLUB & RESORT 
4. HOTEL ALOHA CLUB & RESORT  
5. HOTEL AMAR SINA 
6. HOTEL BEIRUT 
7. HOTEL BELLA VISTA 
8. HOTEL CARIBBEAN WORLD RESORT 
9. HOTEL CLUB FARAANA 
10. HOTEL CONRAD 
11. HOTEL CORAL BEACH 
12. HOTEL DESERT ROSE RESORT 
13. HOTEL EL FARAANA CLUB 
14. HOTEL EL WEKALA RESORT 
15. HOTEL EMPIRE 
16. HOTEL GRAND PLAZA 
17. HOTEL HALOMY 
18. HOTEL HILTON DAHAB 
19. HOTEL HILTON PLAZA 
20. HOTEL HILTON RESORT 
21. HOTEL HOLIDAY INN +
22. HOTEL HOLIDAY INN AMPHORA 
23. HOTEL HOSTMARK 
24. HOTEL HOSTMARK GRAND SEA 
25. HOTEL IMPERIAL SHAMS ABU SOMA 
26. HOTEL JUNGLE AQUA PARK 
27. HOTEL LAGUNA VISTA 
28. HOTEL LE MERIDIEN MAKADI BAY 
29. HOTEL LILLYLAND 
30. HOTEL LTI TITANIC BEACH & SPA AQUAPARK 
31. HOTEL MAGAWISH 
32. HOTEL MENAVILLE SAFAGA 
33. HOTEL MINAMARK 
34. HOTEL MORGANA AZUR RESORT 
35. HOTEL NUBIAN ISLAND RESORT 
36. HOTEL NUBIAN ISLAND RESORT 
37. HOTEL OCEAN VIEW 
38. HOTEL ORIENTAL RESORT 
39. HOTEL PALMYRA RESORT 
40. HOTEL PRIMASOL ALBATROS RESORT 
41. HOTEL RADISSON SAS  
42. HOTEL RADISSON SAS 
43. HOTEL REGENCY CLUB  
44. HOTEL REGENCY PLAZA 
45. HOTEL REGINA STYLE +
46. HOTEL REHANA SHARM RESORT 
47. HOTEL ROMA 
48. HOTEL ROYAL PALACE 
49. HOTEL ROYAL PARADISE +
50. HOTEL SAINT GEORGE RESORT 
51. HOTEL SALAH EL DEEN 
52. HOTEL SEA GULL 
53. HOTEL SEA GULL 
54. HOTEL SEA STAR BEAURIVAGE 
55. HOTEL SERENITY MAKADI HEIGHTS 
56. HOTEL SHARM CLIFF 
57. HOTEL SHARM HOLIDAY 
58. HOTEL SHARMING INN 
59. HOTEL SHERATON MIRAMARE  
60. HOTEL SHERATON RESORT 
61. HOTEL SOL VERGINIA 
62. HOTEL SONESTA PHARAOH 
63. HOTEL STEIGENBERGER AL. DAU BEACH 
64. HOTEL SULTAN BEACH 
65. HOTEL SUNRISE EL PALACIO +
66. HOTEL SUNRISE ISLAND VIEW 
67. HOTEL THREE CORNERS PALMYRA 
68. HOTEL TITANIC AQUA PARK 
69. HOTEL TROPICANA GRAND AZUR 
70. HOTEL UNI SHARM 

Wypoczynek i zwiedzanie
1. BUS TOUR 15 DNI objazd + wypoczynek
2. EGIPT + IZRAEL / Hotel Domina Gardenia Plaza 4* objazd + wypoczynek
3. EGIPT + JORDANIA/ Hotel Domina Gardenia Plaza 4* objazd + wypoczynek
4. EGIPT - WZDŁUŻ NILU objazd + wypoczynek
5. EGIPT - WZDŁUŻ NILU DLA WYGODNYCH 15 DNI objazd + wypoczynek
6. EGIPT autokar/ Hotel Roma 4* objazd + wypoczynek
7. REJS PO NILU + WYPOCZYNEK objazd + wypoczynek
8. REJS PO NILU 15 DNI objazd + wypoczynek
9. ZIEMIA ŚWIĘTA I EGIPT objazd + wypoczynek

Oferta dla młodzieży
1. HOTEL REGENCY 


 
 Code and design by new4mat.com  Organizator  |  Administrator  

STRONA GŁÓWNA | BIURO PODRÓŻY | AGENCI | DOKUMENTY | KONCESJE | GALERIA | WKRÓTCE | TAPETY | INFO | KONTAKT

 Wyszukiwanie ofert   Strefa dla agenta   Oferty dnia   Oferty First-time   Oferty Last-minute   Opisy krajów   Hotele - wczasy   Hotele - zwiedzanie   Ośrodki studenckie   Ośrodki młodzieżowe   Opisy wycieczek   Konferencje i szkolenia   Wycieczki objazdowe   Wycieczki szkolne   Zielone szkoły   Pielgrzymki   Bilety lotnicze   Plany lotnisk   Bilety autokarowe   Wynajem autokaru   Ubezpieczenia   Warunki ubezpieczenia   Warunki uczestnictwa   Przewodniki   Pogoda na WP   Informacje dla Polaków za granicą